W drugiej połowie maja Łódź znów stanie się niekwestionowaną stolicą designu. Hiszpańska firma Cosentino, produkująca spieki kwarcowe Dekton, powierzchnie mineralne Silestone i naturalny kamień Sensa, po raz kolejny zaplanowała w tym czasie szereg aktywności dla gości odwiedzających Łódź Design Festival. Uczestnictwo w warsztatach tworzenia materialboardów, konkursach, wykładach i rozmowach będzie wyjątkową okazją do poszerzenia swej wiedzy i zapoznania się z tym, co dzieje się obecnie w światowym wzornictwie.
Pierwszy weekend Festiwalu pod znakiem trendów w odpowiedzialnym projektowaniu
W tym roku ŁDF odbywa się pod hasłem „Future Perfect”. Wiodącą narracją stanie się tym razem odpowiedzialne projektowanie – Cosentino chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, że zamiast więcej i taniej, można też produkować mądrzej, z troską o środowisko.
W niedzielę, 21 maja 2023 r. o godz. 14:00, w sali wykładowej centrum festiwalowego, przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, goście zaproszeni przez Cosentino, podejmą się próby odpowiedzi na pytania: czy współczesna architektura podąża w stronę użycia materiałów produkowanych w poszanowaniu zrównoważonego rozwoju oraz jakie wyzwania. Wykład odbędzie się w budynku C (sala wykładowa na parterze). W panelu „Nowe materiały i trendy w odpowiedzialnym projektowaniu”, prowadzonym przez Katarzynę Księżopolską, redaktor naczelną portalu MAGAZIF.com, wezmą udział znakomici architekci. Zaproszenie Cosentino przyjęli m.in. : Maciej Bidermann, współwłaściciel studia Bidermann+Wide. Poznańską pracownię, której głównym obszarem działania są projekty przestrzeni biurowych i publicznych, cechuje duży nacisk kładziony na odpowiedzialność środowiskowo-społeczną. Maciej Bidermann jest autorem wielu wnętrz zrealizowanych dla takich klientów jak: Concordia Design, Chefs Culinar, LPP, GPD Agency, SWPS.
W panelu wystąpi także Agata Łapuchowska, architektka i współwłaścicielka łódzkiej pracowni AKA Studio. Odpowiedzialny design, obok kwestii pro-ekologicznych, stanowi bardzo ważny element jej pracy projektowej. Stara się żyć i pracować w myśl zasady: bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
W dyskusji ważny głos zabierze również architektka i propagatorka postawy less waste Dominika Zielińska, współwłaścicielka i główna architektka studia Workplace gdzie od niemal 10 lat odpowiada za rozwój i zarządzanie zespołem architektów, projektantów i badaczy, stawiając na myślenie systemowe i ideę life-centered design. W prowadzonych projektach podnosi świadomość klientów, promując przy okazji rozwiązania przyjazne naturze.
Z ramienia Cosentino, o przełomowych dla środowiska procesach produkcji wielkoformatowych płyt, takich jak szeroko komentowana, zmniejszająca emisję CO2 technologia HybriQ, opowie Karolina Sieniawska, Marketing Coordinator Cosentino. Warto wspomnieć, że ta obecna w Polsce hiszpańska firma stawiana jest od lat za wzór w dziedzinie odpowiedzialnej, cyrkularnej produkcji materiałów wykończeniowych.
Cosentino i Jam Kolektyw zapraszają na bezpłatne warsztaty z tworzenia materialboardów
W kolejny weekend festiwalowy Cosentino zaprasza na inspiracyjne, darmowe warsztaty, pozwalające tworzyć przemyślane aranżacje materiałów wykończeniowych do projektów wnętrz. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i wiedzy projektowej Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra, prowadzące studio projektowe i agencję kreatywną JAM KOLEKTYW, poprowadzą 26 maja 2023 r. warsztaty tworzenia materialboardów, skierowane do architektów i projektantów wnętrz. „W naszych realizacjach materialboardy są ważnym elementem prezentacji, który w sensoryczny sposób wizualizuje klientom materiałowe idee projektu. Dobrze opracowane i zaprezentowane zestawienie materiałów rozbudza wyobraźnię i inspiruje do dalszych rozmyślań o wnętrzu i mających w nim zaistnieć przedmiotach” – mówi Anna Olga Chmielewska. Na warsztaty obowiązują zapisy. Partnerami warsztatów są firmy: Geberit, Miloni, Nobonobo, Saint Gobain Glass, Jawor Parkiet oraz Forbo.
Nowe oblicze materiałów Cosentino
W dniach 18.05-28.05.2023 r., podczas całego trwania festiwalu, w przestrzeni głównej Łódź Design Festival, będzie można odwiedzić Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio, przestrzeń umożliwiającą odpoczynek i spotkanie z przedstawicielami Cosentino ( w dniach 20-21 oraz i 26-27 maja). Odwiedzający zasiądą przy stole ze spieku kwarcowego Dekton Umber, autorstwa Grynasz Studio. Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio po raz kolejny odzwierciedli tradycję nadawania przestrzeniom wystawienniczym Cosentino drugiego życia. Stół zaprojektowany przez Grynasz Studio, swą premierę miał na stoisku Cosentino, podczas ubiegłorocznych targów Warsaw Home.
Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami
Podczas całego trwania festiwalu będzie można wziąć udział w konkursie na najbardziej kreatywne zdjęcie wykonane przy Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio. Zrobioną telefonem fotografię należy umieścić na swojej tablicy na portalu Facebook lub Instagram, koniecznie z oznaczeniem profili @CosentinoPolska oraz dodanym hasztagiem #CosentinoŁDF. Na czas trwania konkursu profil w mediach społecznościowych uczestnika powinien być publiczny. Prace konkursowe opublikowane na stories lub kontach ,,prywatnych” tj. z ograniczonym dostępem, nie będą brane pod uwagę.
W dniu 31 maja 2023 r. na mediach społecznościowych Cosentino zostanie wyłonionych trzech zwycięzców, których Cosentino nagrodzimy wyjątkowymi nagrodami w postaci 2-dniowej wycieczki do siedziby głównej Cosentino w Hiszpanii w październiku 2023 r.
Łódź Design Festival
18-28 maja 2023
ul. Tymienieckiego 3
Więcej na: www.cosentino.com
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cosentino-na-lodz-design-festival-2023